דואר אלקטרוני
שם
                  

תחומים משיקים

עולם הקסמים בכלל והמנטליזם בפרט, נושק להרבה מאוד תחומים אחרים. שווה להכיר ולדעת מה הם אותם תחומים זה חיוני לכל אומן לקבל ידע בסיסי גם בתחומים אחרים שמשלימים ומעשירים את אומנותו.

הדבר הראשון שחשוב הוא לשפר את יכולת הדיבור שלנו. נקודה שיש לשים עליה לב היא עוצמת הקול שלנו וקצב דיבור נכון. עלינו לוודא שעוצמת הקול היא לא גבוהה מדי ולא נמוכה מדי (במיוחד כאשר אנו משתמשים במיקרופון והגברה צריך לוודא שאנו במרחק נכון, לא קרוב מדי ולא רחוק מדי).

כמו כן יש מקומות שעלינו להנמיך את קולנו בכוונה ואפילו לתת לקהל לחוש כמה רגעים של שתיקה (כדי לבנות מתח למשל). לפעמים צריך להגביר את הקול ואפילו כמעט לצעוק, כדי להשיג את האפקט הרצוי.

יש לציין שאם אנו לא נדע לכוון את הקול שלנו כראוי, אנו עלולים לסבול מכאבי גרון וכל מיני סוגים של צרידות. מי שמדבר מול קהל באופן קבוע חייב לדעת לשלוט בקול שלו בצורה נכונה.

גם קצב הדיבור הוא נושא שאין לזלזל בו. ישנם אנשים שמדברים מהר מדי וקשה להבין את המילים. יש כאלו שבולעים מילים ואותיות. צריך לראות שאנו לא רצים מהר מדי, ושהקהל מבין אותנו.

מצד שני, יש כאלו אנשים שמדברים יותר מדי לאט, דבר שעלול להרדים את הקהל.

כמו בכל דבר, עלינו למצוא את האיזונים הנכונים.

נקודה נוספת שקשורה בדיבור היא סגנון התוכן והמילים שאנו בוחרים.

אם אנחנו מופיעים לילדים אנחנו לא יכולים להשתמש במילים של 'אוניברסיטה'. הרבה פעמים אנחנו גם לא יכולים להשתמש במטאפורות או ביטויים מושאלים, לילדים קשה להבין זאת. השפה איתם צריכה להיות ישירה ופשוטה.

לעומת זאת, כאשר אנו מופיעים בפני קהל מבוגר, ובפרט אם אנו מופיעים מול קהל עם אינטליגנציה גבוהה, אי אפשר להשתמש בשפה שמתאימה לילדים קטנים. צריך להשתדל לא לעשות טעויות בדיבור (למשל, זכר ונקבה וכו')  וכמו כן חייבים לבחור נושאים מעניינים.

כמובן שכאשר אנו  מעוניינים להדגים משהו שהוא על גבול העל טבעי, חשוב שיהיה לנו קצת רקע בנושא.

נניח שנתתם למתנדב לערבב חבילת קלפים, וכעת אתם אומרים שבתוך 20 שניות אתם תנסו לזכור את כל הסדר של הקלפים בחבילה.

כמובן שמאוד רצוי שלפני ההדגמה הזו אתם תסבירו ותפרטו מעט על יכולת הזכרון של המוח האנושי, בכמה מהיכולות האלו אנו שמתמשים בפועל, וכמה פריטים שונים המוח שלנו יכול להכיל. אלו עובדות בסיסיות שיכולות לעזור לנו מאוד גם כדי להציג את הקסם בצורה טובה. וגם כדי להעצים את התחושה שחזינו בדבר שהוא ממש קשה.

נתן דוגמא נוספת שתמחיש מדוע חשוב לדעת עובדות נוספות מתחומים אחרים כאשר אנו עומדים לבצע קסם. תארו לכם שאתם נותנים מנעול סגור שכדי לפתוח אותו צריך לנחש את 4 הספרות שמרכיבות את הקוד. אתם נותנים למתנדב לנסות את מספר אפשרויות שונות. לאחר שהוא  מנסה ולא מצליח אתם מסבירים שיש  אלפי אפשרויות שונות.

לאחר מכן אתם 'משדרים' לו את הספרות בטלפתיה, ובכל פעם הוא 'מקבל' ספרה אחת. לבסוף הוא מנסה את הקוד ומגלה שהוא הצליח לפתוח את המנעול. מאוד חשוב שתסבירו לפני כן שיש אלפי צירופים שונים וזה יכול לקחת ימים שלימים לנסות ולנחש את הקוד. מכיוון שאם הצופים לא ידעו שיש אלפי צירופים הם יכולים לא להתלהב בכלל מהקסם.

זו דוגמא מצוינת לכך שאם הקהל לא מודע כלל לקושי שבדבר, הוא לא יעריך כראוי את האפקט.

לסיכום, ידע משלים מתחומים אחרים הוא דבר מאוד חשוב שיעזור לנו לשפר את המופע שלנו וגם יעזור לנו להרשים את הקהל.

לחלק 2 לחץ כאן