דואר אלקטרוני
שם
                  

קריאת מחשבות חלק שני

כפי שראינו במאמר הקודם, ישנם מספר חלקים מרכזיים של קסמים מהעולם העל-חושי שאנשים נוטים לחלק. הנה עוד מספר חלקים:

סוג רביעי : חיזוי והשפעה על התנהגות של מתנדב

לסוג זה של הקסמים נכנסים הרבה מאוד קסמים שהם בגדר 'ניסוי ' על מתנדב.

לדוגמא, הקוסם מבקש ממתנדב לבחור חפץ מתוך מספר חפצים שנמצאים לפניו ורגע לפני שהמתנדב בוחר את החפץ, הקוסם רושם משהו על דף ומכניס אותו למעטפה.

נניח שהמתנדב בחר 'עט'. הקוסם פותח את המעטפה ובתוכה כתוב "ידעתי שתבחר עט". במקרים כאלה, הקוסם מסביר שהוא יכול להשפיע על החלטותיהם של מתנדבים מסויימים.

בקסמים מסוג זה הקוסם הצליח לחזות מראש אירוע שעדיין לא התרחש. ולכן סוג זה של קסמים, הוא מנטליזם קצת יותר מורכב, מכיוון שלאדם הסביר קשה לקבל את ההנחה שלקוסם יש את היכולת לחזות את העתיד.

כמובן שגם כאן, זה מאוד תלוי איזה מסר הקוסם רוצה להעביר לקהל. אם המסר הוא שהקוסם יכול לחזות את העתיד באופן ישיר, זה דבר שרוב האנשים לא מקבלים אותו בצורה פשוטה. אם אכן יש לקוסם את היכולות האלו, אז מדוע הוא לא ממלא לוטו, או קונה מראש מניות שעתידות לעלות? הרי כך הוא יכול להתעשר בקלות!

מצד שני, אנשים כן מקבלים את ההנחה שניתן לחזות במידה מסוימת את העתיד. למשל, כולנו שומעים בכל יום את תחזית מזג האוויר להמשך השבוע, רוב הפעמים היא נכונה.

האם לחזאים יש כוחות על טבעיים? כמובן שלא, אבל הם יכולים לחזות במידה מסוימת את התנהגות מזג האוויר.

גם מי שלמד את מדעי ההתנהגות של האדם ופסיכולוגיה, יכול לחזות במידה מסוימת, התנהגות של אנשים במצבים שונים.

אם הקוסם רוצה להעביר את המסר שהוא יודע לצפות התנהגות של אנשים במצבים מסויימים, זה מסר שהוא יותר סביר מבחינת היכולת של הקהל לקבל אותו.

סוג חמישי : יכולות על טבעיות לחלוטין

לסוג זה של הקסמים נכנסים קסמים שברור לכולם, שאין שום דרך אמיתית לבצע את הקסם ומדובר בסוג של אשליה. למשל, אם רואים שהקוסם מרחף לגמרי באוויר בגובה רב, או למשל הקוסם מהלך על המים וחוצה כך נהר. או שהקוסם נעלם מארץ אחת, ובתוך רגע מופיע בארץ אחרת לחלוטין.

כל בר דעת מבין, שאלו יכולות שלא קיימות במציאות לאף אדם. אין מישהו שיכול פשוט סתם כך לרחף לו באוויר.

חשוב להדגיש שגם אם הקהל לא מבין איך הקוסם עושה את זה, עדיין ברור לכולם שמה שהוא עשה זה סוג של אשליה שפשוט לא יכולה להיות אמיתית.

ישנה חשיבות לחלוקה הזו של הקסמים לתחומים, מכיוון שכך אתם מחליטים איך לבנות מופע נכון. על מנת לבנות מופע טוב ואמין, אי אפשר לעשות קסמים רק מהתחום הרביעי והחמישי. צריך לבנות תמהיל נכון.

למשל, עדיף לבנות מופע שבהדרגה עובר מהחלק האמין ביותר, ולאט לאט מתחילים לעלות ברמת "העל טבעיות " כאשר הקסם האחרון שתבצע הוא "העל טבעי " ביותר.

נקודה חשובה היא להחליט מה הטיעון שלכם, אנשים ישאלו אתכם, "איך אתם עושים את זה" וכדאי שיהיה לכם משפט מוכן. לדוגמא, אתם יכולים לומר שאלו מיומנויות שנמצאות בכל אדם, וצריך לפתח אותן. חשוב לזכור שהטיעון הזה הוא נכון לחלוטין, אלו באמת יכולות שניתן לפתח אותן.

אתם יכולים לומר שזה גם שילוב של פסיכולוגיה וקריאת שפת גוף. שוב, גם זה נכון, זה אמנם רק חלק אחד, אבל גם המימד הזה נמצא באומנות.

לסיכום, עליכם לבדוק לאיזה תחום הקסמים שלכם משתייכים, ומה הטיעון שאתם משתמשים בו.