דואר אלקטרוני
שם
                  

קריאת מחשבות

ישנו תחום שלם בעולם הקסמים שנקרא 'מנטליזם'. השם הזה כולל בתוכו הגדרה רחבה מאוד של תופעות שנראות כביכול על טבעיות. למשל: קריאת מחשבות, הזזת חפצים בכח המחשבה, חיזוי העתיד ויכולות לבצע פעולות שאדם רגיל לא מסוגל לבצע.

כאשר אנחנו מבצעים קסמים מתחום המנטליזם, עלינו להחליט כיצד אנו מציגים את מה שאנחנו עושים. כדי לעזור לנו להחליט בצורה הטובה ביותר, עלינו לדעת איך פועל הראש של בני האדם.

נחלק את תחום המנטליזם לכמה הגדרות בסיסיות, וננסה להבין כיצד המתנדבים מתייחסים לכל תחום.

סוג ראשון: יכולות גבוהות מעבר לממוצע

לתחום הזה נכנסים קסמים מתחומים שונים שהמשותף להם שאלו יכולות הקיימות אצל בני אדם רק ברמה נמוכה יותר. למשל, סוג של קסם שבו הקוסם מתבונן ב- 10 מספרים תלת ספרתיים שונים שהמתנדבים בחרו ותוך פחות מחמש שניות הוא מחשב את הסכום של כולם בצורה נכונה.

דוגמא נוספת מהתחום היא שמספר מתנדבים ערבבו חבילת קלפים, הקוסם מביט על החבילה במשך 10 שניות, ולאחר מכן הוא מצליח לזכור את הסדר של כל הקלפים בחבילה. מה שמייחד את התחום הזה הוא שאנשים יודעים שהיכולות האלו קיימות, וגם ניתן להתאמן עליהן כדי לשפר אותן.

למשל, ברור שיש שיטות לחשב מספרים בצורה מהירה. כמו כן ישנן הרבה שיטות וטכניקות שבעזרתן ניתן לשפר את הזיכרון. די קל להסביר למתנדבים את היכולות הללו מכיוון שהם כבר מאמינים שהן קיימות, והם גם חושבים שכנראה הקוסם התאמן על היכולות הללו זמן רב.

סוג שני : פסיכולוגיה וקריאת שפת גוף

לתחום הזה נכנסים קסמים שאנשים נוטים לייחס אותם ליכולת של קריאת שפת גוף או השפעה פסיכולוגית של הקוסם על המתנדב. למשל, הקוסם יודע להגיד מתי המתנדב אומר את האמת ומתי הוא משקר. אנשים יודעים שיש סימנים חיצוניים שיכולים להצביע על אמירת אמת או שקר. לדוגמא, כאשר אדם משקר הוא מתחיל לגרד באפו או לתופף באצבעותיו בעצבנות.

דוגמא נוספת היא כאשר המתנדב מחביא חפץ ביד והקוסם יודע באיזה יד זה נמצא. הרבה אנשים יחשבו שהקוסם יודע שפת גוף וזה עוזר לו להבחין באיזה יד המתנדב מחביא את החפץ.

אנשים מאמינים יחסית בקלות גם לסוג הזה של הקסמים מכיוון שאכן יש פסיכולוגיה בעולם וקריאת שפת גוף שדרכה ניתן לראות מה האדם משדר לסביבה.

סוג שלישי : יכולות גופניות וטלקניזס

הסוג הזה של הקסמים כולל בתוכו השפעות פיזיות של הקוסם על מתנדב מסויים או על חפץ כלשהו. למשל, הקוסם יכול לגרום למתנדב להרגיש לפתע שהיד שלו מתחממת, או לגרום למתנדב להרגיש חשמל בגוף. הקוסם יכול לגרום למתנדב להרגיש שמישהו נוגע בו כאשר אף אחד לא לידו.

הקוסם גם יכול לגרום לחפצים לזוז על שולחן וליפול, או אפילו להתפוצץ. הקוסם יכול גם לכופף כפיות, מזלגות ואפילו מטבעות רגילים של מתנדבים.

חלק גדול מהאנשים יטילו ספק, האם לקוסם יש אכן את היכולות הללו. המחשבה שניתן לשלוט על תחושותיו הפיזיות של אדם אחר היא קצת מפחידה ומרחיקת לכת, ולכן לא בקלות ניתן לשכנע אנשים שזה מה שהקוסם מסוגל לעשות. אמנם, הם לא יודעים איך הוא עשה את זה, אך די ברור להם שזו לא יכולת אמיתית.

ישנם קוסמים שכדי להצדיק חלק מהיכולות הללו מנסים לשייך אותם לסוג השני של הקסמים ולהסביר שיש קשר ישיר בין המוח שלנו לבין התחושות הפיזיות (מה שבאמת נכון...) ובגלל שהם ביקשו מהמתנדב לדמיין שיש לו שריפה ביד, זה אכן התחושה שהוא קיבל במציאות.

בכל מקרה עלינו לדעת לסווג את הקסמים שאנו עושים בצורה נכונה, ולבנות מופע שמשלב בין הסוגים השונים של הקסמים הללו.

חלק שני