דואר אלקטרוני
שם
                  

תכניות על קסמים בישראל

קסמים הם חלק מעולם שאמור לבדר ולגרום לקהל להינות. לכן, במשך השנים נעשו תוכניות רבות בכל רחבי העולם שעסקו באומנות הקסמים. חלק מהתוכניות אפילו הונחו על ידי קוסמים.

במאמר זה נסקור מספר תוכניות שנעשו בארץ בשנים האחרונות.

'אורי גלר מחפש את היורש'

בשנות השבעים אורי גלר התפרסם מאוד בעולם, בעיקר עקב היכולת שלו לכופף כפיות ומתכות שונות.

לאורך השנים הופיע אורי במספר רב של תוכניות טלוויזיה ובמדיות השונות.

מטרת התוכנית שאותה הגיש אורי בשנת 2006 היתה למצוא לעצמו "יורש". לתוכנית הגיעו מועמדים שונים שניסו להפגין את כישרונם מול אורי גלר ובסוף כל תוכנית נופה אחד המתמודדים עד שלבסוף נותרו 4 מתמודדים אשר מתוכם זכה מועמד אחד בתואר "היורש".

התוכנית היתה שנויה במחלוקת מכיוון שהיה ניתן לקבל את הרושם שלמתמודדים בה יש כוחות על טבעיים. עקב כך, מספר אנשים הקשורים לעולם הקסמים הביעו את הסתייגותם מהתוכנית.

קסמים בולטים שהיו בתוכנית הם חיבור טלפתי שבו ליאור סושרד נגע באדם אחד ואז בת זוגתו הרגישה. קסם נוסף שעשה סושאד והרשים צופים רבים היה  שאחת המתנדבות נתבקשה לשתות קולה אך היא הרגישה שהיא שותה מים עקב העובדה שבן זוגה שתה מים.

בנוסף, אהוד שגב הצליח בעזרת פרזנטציה מרשימה במיוחד, להדגים קלאסיקה של ריבוע קסם, כאשר כל השורות והטורים, יצרו את המספר שהמתנדב בחר.

לגמר של התוכנית הגיעו הקוסמים אמיר לוסטיג, אהוד שגב וליאור סושרד. בסופו של דבר, בזכות הצבעת הקהל בבית זכה בגמר ליאור סושרד.

'בלתי נתפס'

הקוסם נמרוד הראל, יצא לרחוב כדי לבצע על עוברים ושבים קסמים מתחום המנטליזם. ייחודה של התוכנית היה בכך שהיא התמקדה הרבה בתגובות הקהל.

קסמים בולטים בתכנית היו כאשר נמרוד גרם למישהו לחשוב על ים ולאחר מכן הוא הסביר שהמתנדב חשב על הים מכיוון שהוא הריח את כף ידו של נמרוד שהיתה מרוחה בקרם שיזוף.
דוגמא בולטת נוספת היתה כאשר נמרוד ביצע קלאסיקה מתחום המנטליזם כאשר הוא גרם למישהי לא להצליח לפקוח את עינייה.

דוגמאות נוספות שמשכו תשומת לב היו כאשר נמרוד גרם למישהו לשכוח מילים מסויימות, ובפעם אחרת הוא הצליח, כביכול, לגרום למישהו להיגמל מעישון. בדוגמא האחרונה רואים אדם ששם סיגריה בפה והסיגריה פשוט נופלת לו. לאחר מכן הוא מדליק סיגריה נוספת שהטעם שלה מגעיל והוא זורק אותה.

'מי יפיל את המאסטר'

המנטליסט המפורסם 'מקס מייבן' היה בתפקיד המאסטר, כאשר המטרה של שאר הקוסמים המשתתפים בתכנית היתה לנסות ולעשות קסם שהמאסטר לא יידע כיצד הוא התבצע. המיוחד בתוכנית הזו היה שאפשר לעשות קסמים מכל התחומים. ניתן היה לעשות אילוזיות גדולות (לדוגמא, ניסור גוף לשניים), או קסמי מניפולציות שונים (לדוגמא, הוצאת יונים מבלון, נרות מופיעים וכו').

הפורמט הזה לקוח מהתוכנית המצליחה של צמד הקוסמים האגדי 'פן וטלר' שהתקיימה בבריטניה התוכנית שלהם נקראה Fool Us.

קסמים בולטים שהתבצעו בתוכנית היו הליכה בעיניים מכוסות על מסלול מלא מכשולים מסוכנים, ניחוש כמות גדולה של מטבעות על מגש כסף וגם קסם של כל קלף בכל מיקום אפשרי כאשר המתנדב חושב על קלף ומתנדב שני חושב על מספר בין 1 ל-52, ולבסוף הקלף הופיע במספר הזה.

אל הגמר עלו מני לינדנפלד וערן בידרמן, ולבסוף לאחר שכל אחד מהם ביצע למאסטר קסם בקלפים, זכה במקום הראשון ערן בידרמן.

כמובן שיש הרבה תוכניות אירוח ותוכניות בוקר שמארחות קוסמים על בסיס יחסית קבוע. כמו כן, ישנן פינות קטנות ומיני תוכניות שנעשו עם השנים כגון 'בית הספר לקסמים ' של דיקו ויואב בהן לימדו קסמים את המשתתפים והצופים בבית.

לסיכום, תחום הקסמים והאשליות הינו חלק בלתי נפרד מאומנות הבידור ולכן הוא תופס חלק מרכזי בטלוויזיה ובמדיות השונות.