דואר אלקטרוני
שם
                  

כיפוף כפיות ומתכות אחרות

אחד התחומים המוכרים ביותר באומנות החושים הינו כיפוף כפיות. מי שהכניס את התחום לתודעה והתפרסם מאוד בזכות זה הוא האמן הישראלי אורי גלר.

במאמר זה נסקור את סוגי כיפופי המתכות למיניהם ואפקטים שונים מתחום זה. תחום כיפוף המתכות התפתח מאוד בשנים האחרונות, וכבר מזמן זה לא מתמקד רק בכיפוף כפית רגילה אלא בכיפופי מתכות בצורות שונות.

כיפוף כפיות

כיפוף כפיות הינו המוכר ביותר בתחום. הקוסם לוקח כפית ונותן למתנדב לבדוק שהיא כפית רגילה. לאחר מכן, הקוסם מנער את ידו בזריזות ולפתע המתנדב רואה שהכפית התכופפה.

את האפקט הזה ניתן לעשות בהרבה מאוד גרסאות שונות.

ראשית, יש כאלו ששמים את הכפית בשקית אטומה, נותנים למתנדב להחזיק את השקית ולאחר כמה רגעים המתנדב מרגיש מעט חום בידו. כאשר המתנדב מוציא את הכפית מהשקית, הוא מגלה לתדהמתו שהכפית התכופפה לחלוטין.

אופציה נוספת היא לתת למתנדב להחזיק את הכפית בין כפות ידיו ולשפשף בעדינות את הכפית. לאחר כמה שניות שהמתנדב חוזר על הפעולה, הוא פותח את ידיו ומגלה שהכפית התכופפה.

סיבוב כפית

הקוסם מחזיק את הכפית בין שתי ידיו ולפתע היא מתחילה להסתובב. לאחר מספר סיבובים, הקוסם פותח את ידיו ומראה לקהל שהכפית הסתובבה סביב עצמה ויצרה מעין 'קשר' קרוב לראש הכפית. המתנדב מנסה להחזיר את הכפית למצב הרגיל אבל מגלה שזה בלתי אפשרי.

כפית  נשברת

לאחר שהקוסם כופף את הכפית כמה פעמים. הקוסם מניח את הכפית בתוך היד של המתנדב ואז הקוסם אוחז את הידית של הכפית ומתחיל להזיז אותה למעלה ולמטה. המתנדב מתחיל להרגיש שהכפית הופכת להיות רכה כמו 'חמאה'. הקוסם מוציא את הכפית מהיד של המתנדב ומבקש ממנו לפתוח את שתי ידיו, ואז הקוסם מנענע את הכפית עוד קצת, ולפתע הראש של הכפית נופל אל תוך ידיו של המתנדב.

כיפוף מזלגות

את כל האפקטים שניתן לעשות עם כפית, ניתן לעשות גם עם מזלגות. אך למזלג יש יתרון נוסף שאין בכפית. במזלג ניתן לכופף שן אחת מתוך 4 השיניים של המזלגות. הקוסם מחזיק במזלג ומנער את ידו, ולפתע שן אחת מתוך 4 השיניים מתכופפת לגמרי. זה אפקט מאוד ויזואלי ומרשים.

כיפוף מסמרים

הקוסם מראה מספר מסמרים ונותן למתנדב לבחור באחד מהם. הקוסם לוקח את המסמר שהמתנדב בחר, ולפתע המסמר מתחיל להתעקם. לאחר מכן, המסמר בצורה מאוד ויזואלית ממשיך להתעקם. כאשר המתנדב מנסה ליישר את המסמר הוא מגלה שזה בלתי אפשרי.

כיפוף מטבע

קסם מאוד פופולארי שניתן לעשות אותו בכמה צורות. כמובן שהצורה המרשימה ביותר היא כאשר הקוסם לוקח מטבע רגיל של המתנדב ונותן לו לחתום עליו. לאחר שהקוסם ביצע כמה קסמים עם המטבע שהמתנדב נתן לו, הוא מבקש מהמתנדב לפתוח את ידו ולהחזיק את המטבע. המתנדב מרגיש שהמטבע מתחמם לו בתוך היד. כאשר הוא פותח את היד הוא מגלה שהמטבע החתום התכופף לגמרי. כמובן שלא ניתן ליישר בחזרה את המטבע.

כיפוף מפתח

גם כאן, יש מספר שיטות לעשות זאת. הקוסם יכול לתת למתנדב לבדוק מפתח ולראות שהוא רגיל. המתנדב סוגר את היד ולאחר כמה שניות פותח אותה, ואז הוא מגלה שהמפתח התעקם לחלוטין.

ניתן גם לעשות את הקסם הזה כאשר המתנדב הוא זה שנותן את המפתח (כמובן שיש לוודא שהוא לא צריך את המפתח הזה, למשל: מפתח של מחסן ישן וכו' - אתם לא רוצים לעשות את הקסם ולשמוע תגובה של "מה עשית למפתחות של הרכב שלי!").

התחום של כיפוף מתכות הוא תחום שמאוד מרשים צופים, מכיוון שברור להם שלא קל לכופף מתכת. במיוחד כאשר אתם תכופפו כפיות או מזלגות שלהם מהבית. לא לחינם רבים מאמני החושים המובילים בארץ ובעולם, מבצעים קסמים מסוג זה.