דואר אלקטרוני
שם
                  

שימוש בשתולים

תארו לכם את הקסם הבא. אתם מזמינים מתנדב לבמה. אתם נותנים לו חבילת קלפים שיבדוק שהיא רגילה. אתם מבקשים ממנו להוציא קלף אחד שהוא מרגיש שעולה לו פתאום בראש. המתנדב עובר על הקלפים בחבילה ולבסוף שולף קלף אחד. אתם מבקשים ממנו להראות ולהכריז בקול מה הקלף שהוא בחר. המתנדב אומר "מלך לב אדום". אתם מראים מעטפה שהייתה מונחת על השולחן לאורך כל הקסם, המתנדב פותח את המעטפה ובפנים יש דף שכתוב עליו "ידעתי שתבחר מלך לב אדום".

אם תקראו את התיאור הזה, הוא די מדהים. מתנדב בחר איזה קלף שהוא רצה ואכן אתם חזיתם מראש שזה הקלף שהוא יבחר. עכשיו אגלה לכם את הסוד ותשתדלו לא להיות מאוכזבים. המתנדב 'שתול'.

לא, אין הכוונה שהוא עציץ. הכוונה שהמתנדב מראש עזר לכם כדי להשיג את התוצאה הרצויה.

מה המשמעות?

כאשר אתם נתתם לו את חבילת הקלפים, על הקופסא מבחוץ היה פתק שכתוב עליו "בבקשה תשתף פעולה ותבחר מלך לב אדום". יהיו כאלה שעכשיו יחשבו, נו אז מה בדיוק קסם בזה?

ישנו ויכוח גדול האם להשתמש בשתולים. ראשית נמנה את החסרונות. כאשר מישהו הוא שתול, הוא בעצם יודע איך הקסם עובד, ולאחר מכן הוא יכול לגלות את הסוד שלכם לכולם. יותר מזה, הוא יכול לרצות להרוס לכם את הקסם ונניח בדוגמא שלנו, הוא בכוונה לא יבחר את המלך האדום. גרוע מכך, הוא יכול תוך כדי הקסם להגיד ולהראות לקהל את הבקשה שכתובה על הפתק. ונקודה אחרונה היא שאתם צריכים בדרך כלל לוודא שהשתול אכן יגיע ויהיה זמין בהופעה. תארו לכם שבדיוק בקסם שאתם צריכים את עזרת השתול אז הוא בדיוק יצא לשירותים? אתם תלויים לגמרי במישהו אחר.

כעת נציין את היתרונות לשימוש בשתולים וננסה גם להתגבר על חלק מהחסרונות שציינו. נקודה ראשונה שצריך לזכור היא שבכל קסם כאשר יודעים את הסוד זה כבר לא קסם מבחינתנו, לכן כל עוד הקהל לא יודע שהאדם הזה מסייע לכם, מבחינתו התרחש כאן קסם.

שנית, השימוש בשתולים מאפשר לנו להשיג אפקטים מאוד מרשימים יחסית בקלות. תקראו שוב את תיאור הקסם למעלה. על מנת לבצע קסם כזה ללא עזרת שתול היינו צריכים הרבה יותר הכנה ומאמץ.

אמנם אם החלטתם להשתמש בשתולים במהלך המופע, יש לעשות זאת בחכמה ולתת את הדעת על החסרונות שהראנו.

כשאתם בוחרים את השתול, תוודאו שהוא אדם נחמד ולא מעצבן. חייבים להשתדל לבחור את הטיפוס הנכון, זה שירצה שאתם תצליחו. תבקשו ממנו את העזרה הזו בצורה מנומסת ויפה ותגרמו לו להרגיש שזה סוד רק של שניכם ושאסור שמישהו אחר ידע.

תתנו קרדיט למתנדב השתול. בדוגמא שלנו תאמרו שאתם מנסים לשדר לו קלף אחד, ורק אנשים שהם ממש מוכשרים מצליחים לקבל את המחשבה הזו. כך גם יוצא שיש למתנדב אינטרס לשתף איתכם פעולה מכיוון שהוא יוצא גדול בכך שהוא הצליח לבחור את הקלף הנכון. כך גם תהיה לו סיבה טובה לא לרצות לגלות לאנשים אחרים כיצד עשיתם את זה.

כמובן שאתם צריכים לבחור אדם אחראי שלא יעלם פתאום כאשר אתם צריכים אותו. לכן מומלץ להשתמש בו יחסית בחלקים הראשונים של המופע. תדאגו גם שהוא ישב יחסית מקדימה.

מה שמאוד חשוב הוא שזה לא יראה כאילו אתם מחפשים דווקא אותו. ברור לכם שאסור לומר משפט בסגנון של : "איפה יוסי שקבעתי איתו מקודם..."  לקהל זה חייב להראות כבחירה מקרית שלכם בבחור שיבוא ויעזור לכם.

גם לא כדאי להשתמש בהמון שתולים, אלא כל פעם לשלב רק קטע אחד כזה. בכל מקרה כדאי להכין תכנית חלופית למקרה שהשתול מפשל ומוציא קלף אחר. נניח שבדוגמא שלנו הוא הוציא בטעות 5 תלתן שחור. אז בכלל לא הייתי מתייחס למעטפה עם הנבואה, אלא הייתי מבקש ממנו להוציא את הקלף הזה ואז  הייתי למשל מעלים את הקלף שלו מהחבילה לגמרי. כך הייתי יוצא מהמצב הזה.

לסיכום, שתול יכול להיות כלי מאוד חזק בנסיבות מסוימות אם עושים את ההכנה כמו שצריך.