דואר אלקטרוני
שם
                  

חפצים אישיים

תארו לכם את המקרה הבא, אתם מבקשים טלפון סלולארי של מתנדב, אתם מנפחים בלון, ורגע לפני שאתם מכניסים את הפלאפון לבלון, הסמארטפון שלו נופל על הריצפה וכתוצאה מכך נסדק לו המסך. לא נעים בכלל, ובנוסף זה די מיותר.

ישנם קסמים מסוימים שאנו רוצים לעשות עם חפצים אישיים של מתנדבים. עלינו לשקול היטב איפה וכיצד אנו עומדים לבצע את הקסם עם הפריט האישי של המתנדב.

ראשית, תמיד עדיף למצוא חלופות שאינן יקרות לפני שאנו מתחילים את הקסם.

מה הכוונה?

נניח שאני רוצה לבצע קסם שבו טבעת של המתנדב נעלמת ומופיעה בתוך מעטפה שנמצאת בתוך הארנק שלי.

אם נחשוב על כך, טבעת היא תכשיט שבדרך כלל הוא יקר (במיוחד טבעת נישואין או אירוסין). אנשים לא שמחים לתת לכם את החפץ הזה וזה מעלה בהם חששות. ניתן לעשות את אותו האפקט עם מטבע של חצי שקל.

אתם מבקשים במקום הטבעת מטבע של חצי שקל, ואז גם אם המטבע יפול לכם מהיד, לא קרה כלום. אפילו אם המטבע יפול לאיזשהו חור של ביוב ברחוב, במקרה הגרוע אתם תתנו למתנדב חצי שקל...

אמנם זה נכון, שטבעת של מתנדב זה חפץ שניתן לזהות אותו בקלות, ושאתם לא יכולים להחליף, ואילו מטבע אתם כן יכולים להשתמש באחר ואז יגידו לכם שהמטבע שהופיע בארנק שלכם הוא לא אותו מטבע שהם נתנו לכם. כדי להתגבר על כך ניתן לבקש מהמתנדב לחתום על המטבע ואז אי אפשר להחליף במטבע אחר.

מלבד החשש שתגרמו נזק לחפץ יקר של המתנדב (כמו סמארטפון או טבעת), יתכן שגם תתקלו בסירוב. לא בקלות אנשים מוכנים למסור חפץ בעל ערך לידיים של מישהו אחר. אתם עלולים להיתקע במצב מביך כאשר אתם מבקשים מאנשים את הפלאפון שלהם בשביל להראות קסם, הם לא מסכימים.

אופציה נוספת שהיא טובה באותה מידה, היא להשתמש בחפצים שלכם. אם אתם רוצים להכניס פלאפון לבלון, פשוט תשתמשו בסמארטפון שלכם. כך גם אם בטעות תגרמו נזק, זה לפלאפון שלכם ולא של אנשים אחרים. אם אתם רוצים להסיר כל חשד שמדובר בפלאפון עם גימיק, אז תתנו למתנדבים לבדוק שזה פלאפון רגיל.

מה קורה כאשר בכל זאת אני חייב לבצע את הקסם עם פריט יקר של המתנדב?

גם כאן יש כללי זהירות שאנו צריכים לנקוט.

אם אני חייב להשתמש דווקא בסמארטפון של מתנדב לביצוע קסם מסוים. אני אבצע את זה בגובה יחסית נמוך, שגם אם בטעות הוא יחליק לי מהיד, הוא לא יספוג מכה חזקה, מכיוון שעשיתי את זה מעל שולחן. לחלופין אני יכול לבצע את הקסם מעל משטח רך יחסית כמו ספה, ואז הסמארטפון לא יכול לחטוף מכה רצינית.

ניתן דוגמא נוספת:

כאשר אנו מבצעים אפקט של חילוף שטר שבו אנו לוקחים שטר של מתנדב, נניח 20 ש"ח, והופכים אותו ל-50, ולאחר מכן שוב הופכים אותו ל-20 ש"ח, צריך תשומת לב מיוחדת. ישנם קוסמים שכדי להוכיח שזה אכן אותו שטר של עשרים, לפני שמתחיל הקסם, הם קורעים את הפינה העליונה של השטר, ונותנים למתנדב להחזיק את החתיכה הקרועה אצלו ביד עד סוף הקסם.

כאשר הקסם מסתיים והשטר של ה-20 שוב מופיע, הם מראים למתנדב שהפינה החסרה של השטר מתאימה לחלק שהוא מחזיק ביד.

צריך לומר שהרבה מאוד אנשים לא אוהבים את זה שקורעים להם פינה מהשטר. גם אם אפילו זו חתיכה קטנה זה מעצבן אותם כי יכול להיות שעכשיו יהיה להם יותר קשה להשתמש בשטר הזה לקניות (אולי הקופאית לא תקבל את זה וכו', וגם אם יקבלו הוא צריך להדביק עם סלוטייפ וזה מעצבן).

הרי בקלות אפשר להימנע מכך, על ידי שנותנים למתנדב לחתום בקטן על השטר, או לחילופין לזכור את השלוש ספרות אחרונות של המספר הסידורי.

לסיכום, כאשר אנו עוסקים בחפצים אישיים ובעלי ערך כספי או רגשי, עלינו לגלות אחריות ורגישות גבוהה יותר, ולוודא שאנו לא גורמים לתחושות לא נוחות של המתנדב.