דואר אלקטרוני
שם
                  

האם מנטליזם מתבצע דרך כוחות על טבעיים?

טלפתיה

בשנים האחרונות קם או יותר נכון התחדש אחד מענפי הקסמים הקלאסיים – מנטליזם.
כיום ניתן לראות קסמי מנטליזם בכמעט כל הופעת קוסם. יש אפילו אנשים שהגדילו לעשות וכבר לא קוראים לעצמם "קוסם" אלא "מנטליסט", "אמן על חושי", "אמן טלפתיה" ועוד.

כאשר קוסם שולף שפן מכובע או כאשר קוסם מעלים קלף, כולם מבינים שמדובר באחיזת עיניים. אך כאשר קוסם עושה פעלולי טלפתיה, ספקות עלולים לצוף בצופים:

- איך הוא יודע על מה היא חושבת?
- איך הוא ידע מה יהיו תוצאות משחקי הכדורגל?
- איך הוא גורם למשהו לזוז בלי לגעת בו כלל?
- ועוד.

ספקות אלו יכולים לבלבל את "עמוד השדרה" הבסיסי של הבנת העולם. האם אפשר לחזות את העתיד? האם אפשר לקרוא מחשבות? האם אפשר להזיז דברים בלי לגעת בהם?

לעיתים אנשים כאלו מתיימרים לפתור בעיות רפואיות, דבר המעצים עוד יותר את הבלבול - האם באמת אפשר לרפא מחלות קשות דרך המחשבה בלבד?

התשובה לכל השאלות האלו:

ראשית, כדאי לדעת שכמעט כל המנטליסטים אינם טוענים לכוחות על טבעיים. לפעמים הם אומרים שיש להם יכולת לקרוא שפת גוף או יכולות פסיכולוגיות וכדומה. אך כמעט כולם יודו בכך שלא מדובר ב"כוחות".

לגבי המיעוט הקטן הטוענים לכוחות על טבעיים, ניתן להפריך טענה זו בצורה הגיונית – מדוע מישהו עם כוחות על טבעיים "יתעסק" עם הופעות בפני אנשים, עם נסיעה להופעה, עם הכנה למופע, עם קיפול המופע, עם כל ההתעסקויות השונות וכו' – ולא פשוט ימלא טופס לוטו מדי שבוע?

כמו כן, אם באמת יש אנשים עם כוחות על טבעיים, מדוע עד היום אין אפילו סרטון אחד בכל רחבי האינטרנט עם הוכחה חד משמעית לאפקט המבוצע דרך כוחות שכאלו?!

שים לב, שתמיד האפקטים השונים יתבצעו תחת תנאים מסויימים כמו על בימה, עם זויות מסויימות וכדומה. לעולם לא תראה אדם הטוען לכוחות על טבעיים שיבצע אפקט טלפתיה בתנאים שאתה תקבע.

יש קוסם מפורסם הנקרא ג'יימס רנדי. ג'יימס הרכיב צוות מומחים המורכב ממדענים, פיזיקאים וקוסמים והכריז שאדם שיבצע אפקט בו הוא מוכיח שהוא משתמש בכוחות על טבעיים, יקבל מיליון דולר.

עם השנים הגיעו מאות אנשים להבחן, ולכל אחד מהם נמצא פתרון "ארצי" איך הוא ביצע את האפקט.

אם באמת היו אנשים עם כוחות על טבעיים, איך זה שהם לא הלכו לרנדי כדי לקבל את מיליון הדולר?

לסיכום, מנטליזם הוא ענף בתוך ענפי הקסמים השונים.
הקסמים השונים המתבצעים תחת כותרת זו מתבצעים דרך גימיקים, הסחות דעת או דרכים אחרות, אך לא על ידי "כוחות על טבעיים".