דואר אלקטרוני
שם
                  

סרטי קוסמים

התחום של קסמים היה ועודנו מקור השראה ללא מעט סרטים. קסמים מאפשרים לנו לפרוץ את הגבולות הרגילים של החיים ולהיכנס לעולם מופלא ומושך, ולכן אך טבעי שיפיקו סרטים על נושא זה.

במאמר זה נסקור מספר סרטים שנעשו על קוסמים וקסמים, וניתן כמה דוגמאות לקסמים שנעשו בסרט ומקורותיהם בעולם הקסמים.

הארי פוטר

סדרת סרטים שוברי קופות שהופקה בעקבות ספרי רבי המכר של הסופרת ג'י.קיי.רולינג. אין כמעט אדם שלא שמע את השם 'הארי פוטר'.

הסרטים לוקחים אותנו אל עולמם של הקוסמים האמיתיים כאשר במרכז נמצא הגיבור 'הארי פוטר'. הוא וחבריו הטובים רון והרמיוני, עוברים חוויות ומתבגרים בבית הספר הווגוורטס, שמנוהל על ידי הקוסם הדגול 'אלבוס דמבלדור'. המטרה המרכזית שלהם היא להלחם בכוחות הרשע שמאיימים להשתלט על העולם, כאשר מנהיג הכוחות האפלים הוא 'וולדמורט', אחד מהקוסמים החזקים והרעים ביותר. כמובן שסדרת הסרטים הינה ארוכה בעלת הרבה פרטים, אך מה שאנו נעשה זה להתמקד בנקודות שהן מתחום אומנות הקסמים.

בסרט ישנו לחש שגורם לאור להידלק. ואכן, באמצעות טכניקה מעולם הקסמים, ניתן לגרום לאור להופיע כביכול משום מקום. כמו כן, בעולם הקסמים  ניתן לגרום למנורה כבויה להידלק, וניתן לגרום לאור להופיע בקצות האצבעות ולזרוק אותו מיד אל יד.

קסם נוסף שמופיע בסרטים, הוא היכולת לגרום לחפצים לרחף באוויר ממקום למקום. גם כאן, ניתן לבצע את אותו האפקט במציאות שלנו על ידי טכניקה מעולם הקסמים. ניתן לגרום לנוצה לרחף, לגפרור לרחף, לכדור לרחף. אלו טכניקות יחסית פשוטות. באמצעות טכניקות יותר מורכבות, ניתן אף לגרום לחפצים כבדים יותר לרחף, כמו שולחן וכו' (ראה גם מאמרים בנושא ריחוף).

אלמנט נוסף בסרט הינו שימוש בארון גדול שנראה ריק, ולאחר שסוגרים את הארון ופותחים אותו שוב, לפתע מופיעים בו אנשים. בעולם הקסמים יש הרבה אילוזיות שמאפשרות לבצע אפקט זה.

אפקט נוסף שמופיע בסרטים הוא היכולת לשנות דבר אחד לאחר. למשל, הפיכת הילד הרע 'דרקו' לסוג של אוגר, או היכולת להפוך למישהו אחר על ידי שתיית שיקוי. גם אפקט זה ניתן לבצע באמצעות קסמים ע"י שינוי חפץ אחד לאחר. אפשר לקחת נייר ולהפוך אותו לשטרות, וניתן גם לשנות איש אחד לשני באמצעות אילוזיות כאלו ואחרות (כמו ארגז עם שרשראות וכד').

תחום נוסף שבולט בסרט, הוא היכולת של קוסם אחד להיכנס למחשבתו של קוסם אחר ולשלוט בה (וולדמורט נכנס לתוך ראשו של הארי). ואכן, גם בתחום המנטליזם ניתן ליצור את התחושה שאנו יכולים לקרוא את המחשבות ולשלוט בבחירות של אדם אחר.

האשליה

סרט שמספר את סיפורם של ארבעה קוסמים מוכשרים, שנבחרו לבצע משימה גדולה.

יש קטע בחקירה שאחד החשודים מצליח להשתחרר מהאזיקים. תחום זה מוכר מאומנות הקסמים, שבה ניתן להשתחרר מאזיקים. כמו כן, ניתן להשתחרר מחבלים ואפילו מתיבה סגורה.

באותה הסצנה בסרט, המפתח של האזיקים נעלם ומופיע בתווך פחית סגורה של משקה מוגז. גם כאן, הסוג הזה של קסמי רחוב שבה חפץ מופיע בתוך פחית סגורה או בקבוק סגור, בוצע בטלוויזיה על ידי מספר קוסמים.

כמובן שאחת הסצנות הכי חשובות בתחילת הסרט, כאשר רואים את הקוסמים מעלימים אדם על הבמה וכביכול שולחים אותו אל בנק בפריז, זה כמעט שכפול מדוייק של קסם שבוצע בעבר על ידי דיויד קופרפילד בטלוויזיה.
בקסם המקורי, דיויד ונער נוסף עמדו על הבמה וברגע אחד נעלמו, וכביכול הופיעו בחוף של ארץ אחרת. זה אחד הקסמים הזכורים ביותר שבוצעו בטלוויזיה.

בסרט ישנם גם קטעי מניפולציות עם קלפים, הדגמה של כיוסים, וקטעים של קריאת מחשבות על אנשים שונים.

הסרט גרם להתעניינות רבה בקרב אנשים שצפו בו, בעולמם המופלא של הקוסמים. וכמו בכל סרט, יש רצון מצד חלק מהציבור, לחקות את גיבורי הסרט. זוהי נקודה שתורמת מבחינת התעניינות, ופיתוח של אומנות הקסמים.