דואר אלקטרוני
שם
                  

קסמים לקוסמים

ישנה טעות נפוצה בקרב רבים המתעסקים בלימוד קסמים, במיוחד בקרב אלו שבתחילת דרכם, אך לא רק.

הטעות היא שהם מודדים הצלחה של קסם דרך המשקפיים שלהם כקוסמים ולא במשקפיים של צופה רגיל מן הצד.

לשם הסבר, ניקח לדוגמא יקב שמייצר יינות. כאשר היקב ירצה לשקול האם סוג חדש של יין יצליח או לא, הוא חייב לנסות את זה על קהל השותים הרגיל והנורמטיבי. אם הרוב המוחלט של האנשים יאהב את זה, סימן שכדאי לייצר את הסוג הזה של היין כי הקהל הרגיל אוהב את זה.

עכשיו תחשבו שבמקום לפנות אל הלקוחות הרגילים, היקב היה פונה למומחים ליינות על מנת שיביעו את חוות דעתם. יתכן מאוד שאותם מומחים כלל לא יתלהבו מהיין, והם יגידו שזה סך הכל עוד יין פשוט.

ברור לגמרי שאם היקב היה מקשיב למומחים אז הוא לא היה מייצר את הסוג הזה של היין. וכך היה היקב מפספס הצלחה בקרב הלקוחות שלו. המומחים בוחנים בצורה שונה את היין מאשר לקוחות רגילים.

נחזור אל אומנות הקסמים. אם תוך כדי לימוד קסמים נתקלתם בקסם שלדעתכם הוא מאוד פשוט ולא מרשים, זה עדיין לא אומר שום דבר לגבי רמתו האובייקטיבית של הקסם.

מדוע? מכיוון שאתם לא אמורים לבצע את הקסמים לעצמכם או לקוסמים אחרים. אתם צריכים להבין שאתם כקוסמים רואים בצורה אחרת את הקסמים מאשר אנשים רגילים.

המבחן היחידי שקובע את רמתו של הקסם הוא האם אנשים רגילים אוהבים ונדהמים מהקסם הזה או לא. זה הדבר היחידי שחשוב וקובע. יותר מכך, גם אם יש קסם שהדרך לביצועו היא מאוד קלה, זה עדיין לא אומר כלום. יתכן וזה קסם מצוין ואתם עלולים לפספס אותו כי חשבתם שזה קל מדי.

נקודה נוספת וחשובה שנגזרת מהתובנה שאנו לא אמורים לשעשע ולהדהים את עצמנו או קוסמים אחרים, היא ההבנה שאת הקהל שצופה בכם, ממש לא מעניין כמה זמן התאמנתם על הקסם, או מהי דרגת הקושי האמיתית של מה שהצגתם.

לכן, אם יש קסם שכדי לבצע אותו עם חבילת קלפים רגילה, ייקח לי המון שעות להתאמן, אך עם חבילה מיוחדת אני יכול לבצע אותו מייד, ברור שאעשה אותו עם החבילה המיוחדת. מכיוון שמבחינת הצופה התוצאה היא אותה תוצאה.

הצופה אינו מודע לדרך ולא יודע להעריך את העבודה הקשה שהשקעתם (בהחלט יתכן מצב שבו אשקיע גם ללמוד את הקסם עם חבילה רגילה, אך בוודאי שאתחיל לבצע אותו עם חבילה מיוחדת).

אתם צריכים להתרגל למחשבה שהדרך לקסם היא רק אמצעי. זה כמו שיש לכם ארגז כלים שלם, וכל פעם אתם שולפים את הכלי המתאים ביותר לאותה עבודה. אני יכול להבריג 100 ברגים עם מברגה ידנית, אך אני אעשה זאת הרבה יותר מהר אם אשתמש במברגה חשמלית. כאן רק התוצאה משנה.

זה שאתם יודעים דרך ממש מסובכת על מנת להפוך קלף בחבילה, זה לא מרשים אף אחד חוץ מאת עצמכם.

לפעמים, דווקא מה שמרשים אתכם, כלל לא ירשים צופה רגיל מהקהל בדיוק מאותה הסיבה שהזכרנו לעיל', הצופה לא יודע להעריך כמה זמן לוקח ללמוד את מה שעשיתם, וברוב המקרים הוא כלל לא מודע לטכניקה הסודית שעשיתם.

אתם בהחלט יכולים ללמוד ולהשקיע במספר קטן של קסמים שנועדו לסיטואציה שבה תפגשו עם קוסם אחר ותנסו להרשים אותו או לעבוד עליו, אבל זו לא יכולה להיות הגישה הבסיסית שלכם ללימוד הקסמים מכיוון שאתם תבזבזו זמן יקר ללמוד דברים לא נחוצים, במקום להשקיע את הזמן בדברים שבאמת חשובים כמו הצגת הקסם בצורה יפה והשקעה בסיפור שמסביב.

לסיכום, זכרו להתרכז במטרה הנכונה והיא שהקהל ייהנה מההופעה שלכם ואל תתפתו להשקיע את מיטב זמנכם בטכניקות שמסביב.